Strona główna » Blog » Z czego wynika popularność ceramiki bolesławieckiej?

Z czego wynika popularność ceramiki bolesławieckiej?

Data dodania: 20-10-2022
Bolesławiec to miasto słynące z wielopokoleniowej tradycji wytwarzania wysokiej jakości wyrobów ceramicznych. Produkty te tworzone są z niezwykłą dbałością o detale. Proces wytwarzania opiera się na ręcznym formowaniu, wypiekaniu i dekorowaniu ceramiki – wszystko to przyczyniło się do postrzegania ceramiki bolesławieckiej jako produkt kultowy i ponadczasowy, który znany jest już nie tylko w Polsce, ale również za granicą kraju. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, co sprawia, że ceramika bolesławiecka jest tak niepowtarzalna. Jak wygląda proces produkcji wyrobów powstających w manufakturze mieszczącej się w Bolesławcu?


Co wyróżnia ceramikę boleslawiecką?

Każda sztuka ceramiki wyprodukowanej w manufakturze z Boleslawca powstaje na podstawie wcześniej przygotowanego projektu, który tworzą artyści ceniący wzornictwo nawiązujące do natury i regionalnych tradycji. Wyroby ceramiczne Boleslawiec tworzone są metodą rzemieślniczą, co oznacza, że są one ręcznie wykonywane, a następnie zdobione techniką stemplowania i malowania dzięki temu każdy element zastawy ma swój niepowtarzalny wzór. Naczynia wyróżnia niebywała wytrzymałość, trwałość kolorów i różnorodność motywów.

Jak wygląda proces produkcji ceramiki bolesławieckiej?

Podtrzymanie tradycji rzemieślniczej i wysokiej jakości białowypalająca się glina kamionkowa to czynniki wyróżniające ceramikę boleslawiecką na tle konkurencji. Produkcja ręczna oraz odejście od metod zmechanizowanych pozwala na stworzenie produktów pięknych i unikalnych. Naczynia formowane są ręcznie, a następnie wypalane w temperaturze 850 C. Kolejnym etapem jest skrupulatne malowanie powierzchni i szkliwienie. Ostatni krok to ponowne wypalanie w temperaturze 1250 C ceramika umieszczona zostaje w specjalnym piecu na 10 godzin.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
© 2022 wrceramika.com ::wszelkie prawa zastrzeżone
strzalka do gory
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies oraz przetwarzanie danych zgodnie z naszą Polityką Prywatności
Nie pokazuj więcej tego komunikatu