Strona główna » Blog » Po czym poznać ceramikę dobrą jakościowo?

Po czym poznać ceramikę dobrą jakościowo?

Data dodania: 21-12-2022
Chcesz kupić zestaw ceramiki, ale nie wiesz, jak poznać tę, dobrą jakościowo? Myślisz, że rozpoznanie perełki w gąszczu produktów wątpliwej jakości jest trudne? Dzięki wskazówkom zawartym w tym artykule nie musi tak być. Przeczytaj go i dowiedz się, po czym poznać dobrą ceramikę.

Rodzaje ceramiki

Ceramikę możemy podzielić na różne jej odmiany. Różni się ona od siebie między innymi materiałem, z którego została ona wykonana. Na tej podstawie, wyroby ceramiczne można podzielić na:

  • Porcelanę, która jest najbardziej szlachetną odmianą ceramiki. Nazywa się ją również białym złotem. Jest ona wykonywana z mieszanki kwarcu, skalenia i gliny kaolinowej. Może być miękka i delikatna jak np. porcelana chińska lub twarda, wytrzymała i bardzo odporna. Prawdziwa porcelana jest gładka, biała i w niektórych miejscach delikatnie prześwitująca.
  • Fajans jest bardzo podobny do porcelany, bo również powstaje z glinki kaolinowej. Wyroby z tego materiału są jednak grubsze, nieprześwitujące i niższej jakości.
  • Porcelit to coś pomiędzy porcelaną i fajansem. Produkuje się z niego porcelanę szkliwioną.
  • Kamionkę, która jest połączeniem gliny, piasku kwarcowego i szamotu. Cechuje ją wysoka trwałość i wytrzymałość, dlatego wykonuje się z niej np. naczynia do zapiekania.

Jak rozpoznać ceramikę dobrej jakości?

Chcąc zakupić wyroby ceramiczne dobrej jakości, warto zdecydować się na te, wykonane z porcelany i kamionki. Porcelanę wysokiej klasy można poznać po tym, że gdy trzymamy ją pod światło, przez ścianki naczynia będzie widać przenikające światło. Również kolor, który nie traci na swej intensywności, świadczy o tym, że trafiłeś na wyrób wysokiej jakości. Jeśli Twoja filiżanka z czasem zszarzała lub przebarwiła się, możesz mieć pewność, że nie jest to prawdziwa porcelana.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
© 2022 wrceramika.com ::wszelkie prawa zastrzeżone
strzalka do gory
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies oraz przetwarzanie danych zgodnie z naszą Polityką Prywatności
Nie pokazuj więcej tego komunikatu