Strona główna » Blog » Czym charakteryzuje się ceramika bolesławiecka?

Czym charakteryzuje się ceramika bolesławiecka?

Data dodania: 26-08-2022
Ceramika bolesławiecka charakteryzująca się malowniczymi kobaltowymi wzorami jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych rodzajów ceramiki w naszym kraju i nie tylko. Wywodzi się ona z Bolesławca, niewielkiego miasta położonego na Dolnym Śląsku. Znaną nam dziś ceramikę zaczęto wytwarzać tam już na początku XIV wieku. Okoliczni kupcy zaczęli rozprowadzać wyroby tamtejszych rzemieślników po całej Europie, dzięki czemu stały się one tak rozpoznawalne. Do dziś Bolesławiec szczyci się wieloma pracowniami zajmującymi się wyrobem ceramiki. Co sprawia, że ceramika z Bolesławca jest tak wyjątkowa i czym się charakteryzuje?

Charakterystyka ceramiki bolesławieckiej

Charakteryzuje ją przede wszystkim jej różnorodność. Każdy produkt jest malowany ręcznie, co sprawia, że jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Mimo upływu czasu ceramika ta zachowała swój charakter - białe oraz kobaltowe wzory tworzone poprzez stempelkowanie to coś, czego nie spotkamy nigdzie indziej niż na wyrobach z Bolesławca. Poza walorami estetycznymi produkty te są bardzo wysokiej jakości, farby używane do zdobień są nieszkodliwe dla przyrody. Charakteryzuje je również wytrzymałość wynikająca z procesu, w jakim powstają. Kamionka ceramiczna, z której tworzone są naczynia wypalana jest w piecu rozgrzanym do ponad 1250 stopni Celsjusza - w ten sposób zwiększa się ich twardość, trwałość oraz wydobywa się kolor zdobień i blask szkliwa. Ceramika bolesławiecka nie zawiera szkodliwych substancji, dlatego jej kontakt z żywnością jest zupełnie bezpieczny. Kolejnym atutem szczególnie ważnym w dobie elektroniki jest to, że bez obaw można używać jej w mikrofali oraz myć w zmywarce. Wyroby z Bolesławca to nie tylko kubki czy zastawa stołowa, są to także piękne i unikatowe dekoracje. Ich wysoka jakość i niepowtarzalny wygląd sprawia, że są doskonałym pomysłem na prezent dla bliskiej osoby.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
© 2022 wrceramika.com ::wszelkie prawa zastrzeżone
strzalka do gory
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies oraz przetwarzanie danych zgodnie z naszą Polityką Prywatności
Nie pokazuj więcej tego komunikatu