Strona główna » Często wraca to pytanie

Często wraca to pytanie

Często wraca to pytanie:
Skąd ceramika wzięła się w Bolesławcu?

Historia ceramiki bolesławieckiej sięga kilkuset lat. Wpływ na rozwój właśnie tego kierunku rzemieślniczego miały znajdujące się w okolicach duże złoża glin, które po wypaleniu przyjmują barwę białą. Znajdziemy je np. w Suszkach, Czerwonej Wodzie oraz Nowogrodźcu. Natomiast znane zdobienie w tzw. stempelkowe wzory pochodzi z XIX wieku, kiedy to Bolesławiec był jeszcze Bunzlau. Do dzisiaj kultywuje się tutaj tę tradycję, jednakże od tamtego czasu wzbogaca się ją o nowe wzory malowane również z wykorzystaniem pędzla. Nie ma grama przesady w stwierdzeniu, ze współczesny Bolesławiec jest niekwestionowaną stolicą polskiej ceramiki artystycznej.
Bolesławiec
Bolesławiec – rys historyczny miasta?

Bolesławiec to polskie miasto położone w północno-zachodniej części woj. Dolnośląskiego, na północnym skraju Pogórza Kaczawskiego, na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych, prowadzących ze Zgorzelca do Wrocławia oraz z Jakuszyc do Zielonej Góry. W jego bezpośrednim sąsiedztwie przebiega autostrada A18 oraz A4 z węzłami autostradowymi krzyżującymi się z drogą Nr 297. W odległości ok. 40 km przebiega granica państwa z przejściami granicznymi w Jędrzychowicach i Zgorzelcu, znajdującymi się przy historycznym szlaku handlowym Wrocław-Drezno.
więcej

Przejdź do strony głównej
© 2022 wrceramika.com ::wszelkie prawa zastrzeżone
strzalka do gory
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies oraz przetwarzanie danych zgodnie z naszą Polityką Prywatności
Nie pokazuj więcej tego komunikatu